7 kroków do wymarzonego balkonu • sztukamieszkania.pl

Chciałam od razu przejść do rzeczy i napisać coś o balkonach i tarasach, zachęcając do spędzania wolnego czasu właśnie tam i do drobnych upraw doniczkowych. Ale muszę się przyznać, że jak pomyślę na ten temat od razu przenoszę się na dachy Paryża… Nie, nie byłam jeszcze w Paryżu, ale jestem fanką paryskich dachów i paryskich podniebnych ogrodów i ogródeczków. Polecam program tv „Spacer po dachach wielkich miast”. Pierwszy odcinek pierwszej serii dotyczy właśnie Paryża. Tak, wiem, ludzie na całym świecie uprawiają swoje balkony, ale to nie Paryż! Ok, mam świra, ale Paryż będzie tylko punktem wyjścia do dzisiejszego wpisu.

 

Nie wiem jak Ty, ale ja mam frajdę z każdej wyhodowanej roślinki, nawet z chwasta 😉 A szczególnie jak wyrośnie coś, co mogę zjeść. Hoduję pomidory, w tym roku również ogórki, czarną porzeczkę, szczypior, bazylię… Mam też coś szczególnie dla pszczółek, czyli lawendę. Szczerze martwię się o los tych małych owadów (na dachach Paryża są nawet ule, ja jednak poprzestanę na lawendzie). A jak wygląda roślinność u Ciebie? Jeśli chcesz dopiero zacząć tą przygodę to polecam, grzebanie w ziemi bardzo relaksuje. Są same plusy uprawy roślin. Tylko zanim zaczniesz zastanów się czy masz czas  i ochotę na dbanie o rośliny i codzienne ich podlewanie. Ale umówmy się – rośliny to nie moja działka; wprawdzie jest to moje hobby, ale nie czuję się kompetentna, żeby udzielać komuś rad w tym temacie. Zainteresowanych odsyłam do specjalistki Basi z bloga http://www.slonecznybalkon.pl/

A oto zielone kawałki mojego dachu:

 

 

Nie przedłużając przedstawiam 7 kroków do wymarzonego balkonu:

1. PLANOWANIE

sprawdza się tak, jak przy planowaniu każdej przestrzeni:

-sprawdź jakie wymiary ma Twój balkon czy taras, zanim zrobisz pierwsze zakupy. Nawet jeśli nie masz talentu malarskiego możesz w prosty sposób narysować kształt i zastanowić się gdzie umieścić jakie przedmioty: meble, rośliny, dekoracje.

-zaplanuj kolory: tu też możesz zaplanować jaki styl i charakter ma mieć ta przestrzeń; przy jakich kolorach chcesz wypoczywać: czy ma to być styl skandynawski czy misz-masz kolorów i wzorów, a może prowansja?

-strona świata ma znaczenie: zwróć uwagę na jaką stronę świata wychodzi Twój balkon i w jakich porach dnia jest nasłoneczniony – to wiąże się i z wyborem roślin, jakie na nim będą dobrze rosły i z tym, czy będzie Ci potrzebna osłona przeciwsłoneczna, np. parasol, markiza czy płótno żeglarskie.

2. PODŁOGA

może zdobią ją już ciekawe płytki, ale jeśli nie to możesz położyć sztuczną trawę lub podest tarasowy – łatwe w układaniu kwadratowe płytki…

3. MEBLE

możesz poczekać do jesiennych wyprzedaży i nabyć stolik czy krzesła w dobrej cenie. Możesz też wykonać meble samodzielnie, jeśli mas do tego odrobinę cierpliwości. Meble z palet czy szpul są ciągle w modzie.

4. ROŚLINY

zanim je kupisz wiesz już, jakie najlepiej będą rosły akurat u Ciebie. Pomyśl, czy będą stały na ziemi, wisiały na balustradzie, a może na ścianie. Zastanów się dobrze ile masz miejsca i czasu, żeby się nimi zajmować.

5. DONICZKI

dobierz je już z myślą o konkretnych roślinach, weź pod uwagę ile miejsca potrzebują. I postaraj się o pewną spójność: zdecyduj się na jeden kształt donic i podobną kolorystykę. Wybór jest naprawdę duży, ale na szczęście Ty wiesz doskonale, czego potrzebujesz.

6. AKCESORIA

zastanów się gdzie będziesz przechowywać ziemię, keramzyt, czy akcesoria do przesadzania roślin (np. łopatka, rękawiczki). Czym będziesz podlewać rośliny?

7. DEKORACJE

dostosuj je do sposobu spędzania czasu: jeśli masz czas tylko wieczorem, przydadzą się lampiony czy świeczki; jeśli chcesz użyć poduch czy pledów przemyśl dokładnie kolorystykę. I zastanów się gdzie będziesz je przechowywać gdy spadnie deszcz lub przyjdzie zima.

Jeśli zachęcił Cię ten wpis to życzę powodzenia w urządzaniu pięknej wymarzonej przestrzeni. Pogoda bardzo temu sprzyja 🙂